گروه شیمی منطقه 12تهران
اخبار و اطلاعات و تاز ه ها از گروه شیمی منطقه 12 تهران
پنجشنبه 31 فروردین 1391

چگونه فولاد ضد زنگ بوها را از بین می برد

پنجشنبه 31 فروردین 1391

نوع مطلب :

 یكی از تكنیك های آشپز خانه ای برای از بین بردن بوی پیاز، سیر، ماهی كشیدن دست هایتان بر روی تیغه ای از فولاد ضد زنگ كه می تونید از چاقوی آشپز خانه و یا شیر آب استفاده كنید. خوب حالا واقعا فولاد ضد زنگ بوها رو از بین میبرد؟!! اگر این كار رو میكنه خوب چطوری؟!! من اطلاعات علمی خیلی سخت و پیچیده ای رو در باره رفع بو توسط فولاد ضد زنگ پیدا نكردم اما جواب قطعی هم پیدا نكردم. هر كدام از شما دوستان می تونید اینكار رو تو آشپزخانه خودتون انجام بدید. و نتیجه كار رو هم مشاهده كنید
سه شنبه 29 فروردین 1391

مواد نگهدارنده

سه شنبه 29 فروردین 1391

نوع مطلب :

نگهدارنده ها موادی هستند که از فساد زودهنگام مواد جلوگیری می کنند. نگهدارنده ها انواع مختلفی دارند که بسته به نوع محصول در مواد خوراکی، بهداشتی، شوینده ها و ... به کار میرود.
نگهدانده های بسیار زیادی جهت استفاده در صنایع بهداشتی وجود دارد که برای مثال تعدادی از آنها به شرح زیر آورده میشود

Bioban  : این نگهدارنده بدون ترکیبات فرمالدئید است و جهت محافظت محصول از باکتریها، مخمرها و قارچ ها به کار میرود.

 : Acnibio DH این نگهدارنده پر قدرت نیز جهت محافظت محصول از طیف وسیعی از میکروبها در محیط آبی به کار میرود.

Mas-pol-JL/101Rجهت محافظت در مقابل مخمر و کپک کاربرد دارد.

Biopol TC3: این نگهدارنده که با نمکهای منیزیم و مس پایدار شده است در محیطهای آبی در مقابل طیف وسیعی از میکروبها مقابله می کند.

سه شنبه 29 فروردین 1391

طبیعت منبع عظیم خلاقیت

سه شنبه 29 فروردین 1391

نوع مطلب :

 

 

 

 

همزمان با افزایش توجه بشر به تاثیر رفتارهای خود بر روی محیط زیست استفاده از ایده های نهفته در دل طبیعت در ابداع فناوری های جدید، پاک و مقرون به صرفه با افزایش چشمگیری مواجه شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، بدون در نظر گرفتن نبوغ انسانی، بهترین منابع ایده های خلاقانه برای پیشرفته ترین فناوری ها در دل طبیعت قرار گرفته اند. انسانها همیشه بر این باورند که در طراحی و فناوری بسیار چیره دستند و همیشه توانمندی طبیعت را با قدمتی بسیار فراتر از عمر خود فراموش می کنند. اما اکنون ایده های طبیعی مانند شیوه بالا رفتن مارمولک ها از دیوار یا پرواز مرغ مگسخوار در مرکز ایده های صنعت نوپای تقلید از طبیعت قرار گرفته است. صنعتی که ایده های هوشمندانه طبیعت را به جهان صنعتی وارد خواهد کرد.

تلاش برای تقلید از طبیعت از گذشته آغاز شد و امری نوین به شمار نمی رود. برای مثال طراحی کاخ بلوری جوزف پاکستون که در سال 1851 ارائه شد در واقع نتیجه مطالعه وی بر روی ساختار زنبق های آبی بزرگ بوده است.

اکنون هر اندازه بشر نسبت به تاثیرهای رفتاری خود بر روی محیط زیست آگاهی بیشتری پیدا می کند، تقلید از طبیعت نیز بیشتر مورد توجه انسان قرار می گیرد. به گفته بسیاری از متخصصان معماری تقلید از سیستم طبیعی تلاش برای شبیه سازی تاثیر شگفت انگیز اکوسیستم در زندگی است. معمولا" با استفاده از ایده هایی که خاستگاه اکوسیستمی دارند میتوان مشکلات را به راه حل هایی تبدیل کرد که از نظر اقتصادی و محیطی بسیار قابل قبول خواهند بود.

از نمونه های این راه حلها می توان به تلاش برای کاستن هزینه های تمیز کردن ساختمان ها اشاره کرد. دانشمندان اعلام کرده اند که برگهای نیلوفر آبی با وجود اینکه در محیطی گل آلود رشد می کنند همیشه تمیز دیده می شوند. در نهایت مطالعات نشان داد که این گیاه خود تمیز شونده هستند.

تحقیقات دقیق تر نشان می دهد که شیارها و برآمدگی های کوچک موجود بر روی برگ های این گیاه از پخش شدن آب در سطح جلوگیری می کند و در عوض آب به شکل قطره ذرات آلودگی را با خود حمل و به خارج منتقل می کنند.

محققان نیز با استفاده و الهام از این ساختار طبیعی نوعی رنگ صنعتی ابداع کرده اند که پس از خشک شدن برآمدگی هایی بر روی آن به وجود آمده و خصوصیات خود تمیز شوندگی نیلوفرهای آبی را به خوبی تقلید می کند.

محققان دانشگاه " وست چسترفیلد" نیز با الهام از چگونگی حرکت وال های کوژپشت و چگونگی تاثیر و قرارگیری برآمدگی های موجود بر پشت این ماهی های عظیم بر روی سرعت حرکت آنها شیوه ای جدید را برای بهبود عملکرد توربین های بادی، فن ها و پمپ ها ارائه کرده اند. به گفته این محققان تجهیزاتی که به این شیوه ارائه می شوند کم صداتر هستند و در میزان مصرف انرژی سالانه 20درصد صرفه جویی خواهد کرد.

زنبورها نیز از جانداران منحصر به فردی هستند که طراحان زیادی برای ارائه پروژه های خود از آنها الهام گرفته اند شرکت نیسان یکی از عواملی است که در سالهای 1995 تا 2015 و پس از تصمیم گیری جدی برای کاهش میزان تصادف های منجر به مرگ، متوجه حضور این حشره مفید شد.

این شرکت ژاپنی اخیرا" خودرو میکرو روبتایکی با نام BR23C ارائه کرده است که با استفاده از حسگرهایی مخصوص از برخورد و تصادف جلوگیری می کند. این حسگرها بر اساس موجوداتی با چشم های ترکیبی به وجود آمده اند. موجوداتی مانند زنبورها که با میدان دیدی برابر 300 درجه میتوانند در هر فضایی و بدون برخورد با مانعی پرواز کنند.

متخصصان نیسان به منظور تقلید از این شیوه بینایی با استفاده از منظره یاب لیزری و امکان تشخیص موانع تا فاصله دو متر را در درجه دیدی برابر 180 برای اتومبیل به وجود آوردند. این خودرو روباتیک به خوبی حرکات زنبور را تقلید و در صورت نیاز با تغییر دادن جهت حرکت چرخ ها از برخورد با موانع جلوگیری می کند. آژانس دارپا نیز برای ابداع روبات جدید خود از خزندگان و حشرات استفاده کرده است تا بتواند روباتی 6 پا با توانایی راه رفتن بر روی هر نوع سطح و بالا رفتن از دیوار را تولید کند. این روبات کاملا" مشابه مارمولک از دیوار بالا می رود و از اصطکاک برای چسبیدن به انواع سطوح صیقلی استفاده می کند. روبات دیگر این آژانس با سرعتی برابر 66 سانتیمتر در ثانیه بر روی دیوار حرکت و حرکات سوسک ها را کامل و دقیق تقلید می کند.
 

 

****

 

منبع : مقاله " طبیعت؛ منبع عظیم ایده های علمی  "  -برگرفته از  روزنامه اطلاعات -- شنبه 23 خرداد ماه 1388
سه شنبه 29 فروردین 1391

برگزاری بازدید علمی دبیران شیمی منطقه 12

سه شنبه 29 فروردین 1391

نوع مطلب :

گروه شیمی  منطقه 12 در نظر دارد بازدیدی از پژوهشگاه مواد و انرژی واحد کرج پیرامون انرزی های نو و نانو

به عمل آورد.علاقمندان به شرکت در این بازدید تا روز سه شنبه 12/2/91 آمادگی خود را به صورت مکتوب

اعلام نمایند.

نوجه:نظر به اینکه برای تعداد محدودی امکان بازدید فراهم است لذا تا تاریخ ذکر شده حتما اقدام نمایید .

روز بازدید :چهارشنبه 20/2/91از 7 صبح الی 13 بعد از ظهر

مکان :کرج- مشکین دشت- بلوار امام خمینی-بعد از اداره خاک شناسی -

ساعت حرکت: 7صبح همانروز از جلوی درب اداره آموزش و پرورش منطقه 12

 
سه شنبه 22 فروردین 1391

برنامه امتحانات خرداد 91-90

سه شنبه 22 فروردین 1391

نوع مطلب :

با سلام خدمت همکاران محترم برنامه امتحانات خرداد جهت اطلاع ضمیمه می باشد

برای دیدن فایل کلمه ضمیمه را  در جمله بالا  کلیک کنید


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو